تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بحران آب در منطقه شاهپور، پر کردن چاه ها و بی توجهی مسئولین شهرستان کازرون!؟

  یکی دو ماهی است که پدر سالخورده و 90 ساله ما هفته‌ای چند بار با عصبانیت (گویی؛ من مسئول بارندگی و یا آبیاری و خشکسالی کشور هستم) با تلفن داد از بی‌آبی می‌زند و نگران هشدار مسئولین و دستور تخریب و پر کردن چاه‌های آب به اصطلاح غیرمجاز و گاهی هم تهدید به خودکشی یا دیگر کشی!؟. ما نیز که کاری از دستمان ساخته نیست فقط این بزرگوار را به آرامش دعوت کرده و کوشش می‌کنیم با رایزنی با مسئولین کشوری راهی پیدا کنیم که تا کنون نتیجه بخش نبوده است!؟.

  منطقه شاهپور طی سالیان دراز از بخش‌های پر آب و وسیع کشاورزی، دامداری و باغداری شهرستان کازرون به حساب می‌آمد. متاسفانه با ندانم کاری و نبود مدیریت علمی و فقدان برنامه مبتنی بر داده‌های دقیق و بدون بینش و بررسی شرایط آینده، تصمیماتی در این بخش اتخاذ گردید که نه تنها وضعیت شاهپور، بلکه کل شهرستان را تحت تاثیر قرار داده و روز به روز به هر چه فقیرتر کردن مردم دامن زد و می‌زند.

  نخستین حرکت بدون تعقل و برنامه، افزایش سطح خروجی چشمه ساسان نسبت به قبل از آن به سمت بوشهر بود که مسئولین وقت نه تنها اعتراضی نکردند، بلکه خود هم در این کار نابخردانه همکاری نمودند. مدتی بعد دوباره تاراج منابع آبی این منطقه با حفر بیش از 40 حلقه چاه عمیق برای تامین نیاز استان بوشهر در کوهپایه بخش غربی منطقه وضعیت را بحرانی تر کرد و کار را به جایی رساند که اندک آب باقیمانده زیر زمین هم خشک شد.

  مردم مظلوم هم که برای قوت لایموت خود چاره‌ای جز کشاورزی نداشته و ندارند، به اجبار مبادرت به حفر چاه نمودند بدون اینکه معنای مجاز و غیرمجاز را بدانند. مسئولین هم که هماره پیش از بحران در خواب هستند و بر سفره مال و بیت المال مردم در حال لذت و خوشگذرانی، نه نظارتی کردند و نه آموزشی به مردم دادند و نه برنامه ریزی!؟. نمایندگان مجلس هم طی سالیان گذشته فقط با شعارهای انتخاباتی آمدند و رفتند و برخی نیز با تفکر بخشی تنها به رتق و فتق امور منطقه خود و ناندانی آینده پرداختند. امروز هم که پاسخشان کی بود کی بود من نبودم، است!؟ و حال که شرایط به خط قرمز رسیده باز هم کشاورز بی پناه باید تاوان آنرا بپردازد. حتما من هم تشویش اذهان عمومی می‌کنم و ضد فلان و فلان یا عامل استکبارم....

  درست است که در شرایط کنونی و خشکسالی و کم آبی باید با مدیریت درست و مناسب در مصرف آب صرفه جویی کرد و با موارد غیرقانونی برخورد نمود؛ اما به نظر می‌رسد مسئولین محترم به جای بررسی گزینه‌های مختلف و انتخاب بهترین راه حل، نامناسب ترین گزینه (مسدود و پر کردن چاه‌ها) را انتخاب کرده‌اند. و شمشیر به دست و بیل مکانیکی پیش روی فقط تهدید بلدند و پاک کردن صورت مسئله و حتما نماینده اعزام به جهنم، ولینعمت‌های همیشه در صحنه‌ای هم که فقط در دوران نیاز به خیابانها کشیده می‌شوند و حلوا حلوایشان می‌کنند یا باید تاوان مصرف آب خانگی برای باغچه را چندین برابر بدهند و یا دایما به فکر پر شدن چاه‌ها و خشکی درختان و مزارع. و حتما هم در این روزگار بدبختی باید اطاعت کرده و سنگ طاقت به شکم ببندند تا به تریج قبا و گوشه کلاه آقایان برنخورد!؟. و شاید آرزویشان این باشد که هر هفته یک انتخابات برگزار شود تا گونی‌های سیب زمینی و وعده سهام عدالت از طرف دولت و شاید هم یکی دو کله قند و چند کیلویی برنج و وعده استخدام فرزندانشان به نمایش درآید. آن معلم بازنشسته‌ای که دو سال است مدام خود و همسر بزرگوارش پای تلفن دنبال کار برای فرزند فوق لیسانس خود هستند را کجای دلم بگذارم که نه آبی برای کشاورزی دارد و همه روزگار و دار و ندار خود را هم به امید آینده هزینه دانشگاه آزاد و ناآزاد و کاربردی و پیام خورشید و .... کرده است!؟

  مردم عزیز و دشمن زیاری های قندیل من شرمنده‌ام، انارستانی‌ها و برج سوخته و صدرآباد و خداباد و جدس و بازرنگان و فتح آباد و امرآباد و تل کوشک و دیلمی و اسلام آباد و گچخران و تُل‌گوهک و بقیه جاها و مردم بی دفاع شاهپور من خجالت زده‌ام!.‌ای کسانی که راهی برای حداقل رزق خود و خانواده ندارید من به جای مسئولین بی تفاوت نزد شما روسیاهم!..‌ای شمایی که تنها ممر درآمدتان میوه‌های ترک خورده و جالیزهای آفت زده و یادبود شالیزارهای باستانی است شرمنده ام. معذرت می‌خواهم بابت همه این داستانها.. ببخشید که مردم بوشهر نیازمند 40 حلقه چاه هستند!؟ ببخشید که مردم بزرگوار بوشهر باید استحمام آب چشمه ساسان بکنند که بوی عرق و شرجی ندهند!؟

  و اما شما مسئولین محترم: فکر‌ نمی‌کنید خشکی دریاچه پریشان هم احتمالا ناشی از حفر 40 حلقه چاه مجاز برای گرفتن پست و شغل در بوشهر باشد؟ فکر‌ نمی‌کنید چشمه ساسان متعلق به مردم شاهپور است و حق دارند از آن استفاده کنند؟ فکر‌ نمی‌کنید اگر چاه‌ها را پر کردید این مردم از کجا باید نان خود و فرزندان را تامین کنند؟ اصلا بفرمایید مسلمانی یعنی چه؟ یعنی حفظ پست یا تامین حداقل رفاه مردم؟ آیا این بندگان خدا و مغضوبین زمین، باد سیاه کاشته اند که طوفان خشکسالی درو کنند!؟

  فکر‌ نمی‌کنید که مردم عزیز بوشهر بتوانند اندکی در مصرف آب صرفه جویی کنند تا صاحبان واقعی این آب بتوانند سبزی و میوه آنها را تامین نمایند؟ آیا بوشهریها‌ نمی‌توانند به جای آب شاهپور از چشمه‌های بلااستفاده استان کهگیلویه و بویر احمد استفاده کنند؟ آیا‌ نمی‌توان چند آب شیرین کن کنار دریا ایجاد کرد تا مردم شاهپور به این اوضاع نابسامان نرسند؟

  گر که داد تیغی به دستت روزگار ................. هر چه می‌خواهی ببر اما نبر نان کسی

  تهران: اسفندیار دشمن زیاری - تیر ماه 1395


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 26 تير 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55486
 • تعداد مطالب :159255
 • بازدید امروز :62791
 • بازدید داخلی :3456
 • کاربران حاضر :75
 • رباتهای جستجوگر:410
 • همه حاضرین :485

تگ های برتر